آموزش باز کردن فایل های قفل شده در ویندوز 7 و 8

4.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (2 Votes)

آموزش باز کردن فایل های قفل شده در ویندوز 7 و 8

حتما برایتان پیش آمده است که بخواهید یک فایل را در ویندوز باز کنید ولی به دلایلی آن فایل باز نشود. یکی از دلایل باز نشدن فایل این است که ممکن است توسط کاربر دیگری فایل باز شده و دیگر بسته نشده است و شما نمیتوانید این فایل را باز کنید و یا ممکن است فایل توسط نرم افزاری باز مانده باشد و دیگر قادر به باز کردن آن نباشید.

در ادامه مطلب روش باز کردن فایل های قفل شده را آموزش خواهیم داد.

باز کردن فایل قفل شده توسط یک کاربر دیگر شبکه

توجه کنید که اگر کامپیوتر شما پوشه به اشتراک گذاری شده‌ای که قابل دسترسی توسط کاربران دیگر را نداشته باشد، این روش برای باز کردن فایل قفل شده جواب نخواهد داد.

۱.  برنامه مدیریت کامپیوتر (Computer Management) را با راست کلیک روی آیکون کامپیوتر و انتخاب گزینه Manage باز کنید.

در ویندوز 8 می‌توانید روی دکمه استارت کلیک کنید تا Power Menu ظاهر شود و از همان جا مستقیما Computer Management را اجرا کنید.

۲.  در پنل سمت چپ پنجره جدید زیرشاخه‌های Shared Folders را باز کنید و روی Open Files کلیک کنید.

۳. سپس در پنل سمت راست، فایلی را که توسط کاربر دیگر باز است را پیدا کرده، روی آن راست کلیک و گزینه Close را انتخاب کنید.

۴. پس از این کار می‌توانید با فایلی که قبلاً قفل شده بود، کار کنید.


باز کردن فایلی که توسط یک اپلیکیشن قفل شده است

اگر نام برنامه‌ای را که قبلا با آن فایل را باز کرده‌اید می‌دانید، می‌توانید به کمک (Task Manager (Ctrl + Shift + Esc ببینید که آیا در برگه Processes هنوز این برنامه فعال است یا نه. اگر فعال باشد، با متوقف کردن آن از طریق Task Manager می‌توانید فایل را آزاد کرده و با آن کار کنید.

اما در بسیاری از موارد نمی‌دانید که باید دنبال چه برنامه‌ای بگردید، یا فایل حتی بعد از اینکه برنامه مورد نظر را با روش بالا متوقف کردید هم در حالت قفل شده باقی می‌ماند. اگر چنین بود، زمان آن رسیده که متوسل به یک برنامه دیگر شوید.

جالب اینجاست که Sysnternals هم یک ابزار خط فرمانی به نام Handle دارد که اطلاعات مربوط به همه هندل‌ها (Handle)ی باز سیستم برای هر پروسه‌ای را نمایش می‌دهد. می‌توانید از این ابزار برای پیدا کردن برنامه‌هایی که فایلی را باز کرده‌اند استفاده کنید. و همچنین می‌توانید هندل مورد نظر را متوقف کنید تا فایل مربوطه آزاد گردد.

برای کار با ابزار Handle لازم است که آن را با دسترسی کاربر ادمین اجرا کنید، بنابراین باید خط فرمان را با دسترسی ادمین باز کرده و از طریق آن هندل را باز کنید.

ابتدا، اگر نمی‌دانید که کدام هندل فایل شما را گرفتار کرده است، از سوییچ name برای پیدا کردن همه هندل‌ها و ID های مربوطه استفاده کنید. به عنوان مثال، می‌توان از دستور زیر برای پیدا کردن برنامه‌هایی که به دسکتاپ  دسترسی دارند استفاده کنید.handle %userprofile%\desktop

 

مشاهده می‌کنید که کدام فایل با چه PID فایل را قفل کرده است. سپس می‌توانیم از دستور زیر برای خاتمه دادن به این پروسه و آزاد کردن هندل استفاده کنیم.


handle -c 9328

جستجو

مهمترین مطالب

آموزش رمز گذاری روی پوشه

اطلاعات ذخیره شده روی کامپیوتر باید در داخل درایو های هارد قرار بگیرند. برای اینکه فایل ها راحت تر قابل دسترسی باشند، آنها را فولدر بندی میکنیم.

اما ممکن است فایل هایی داشته باشید که خصوصی هستند و نمیخواهید کسی به آن دسترسی داشته باشد.

شما به راحتی میتوانید روی این فایل ها رمز بگذارید. در این مطلب آموزش رمزگذاری روی فولدر را برای شما آماده کرده ایم.

آموزش حذف تاریخچه جستجو در ویندوز

زمانی که دنبال فایلی در ویندوز میگردید و آن را جستجو میکنید، لغت جستجو شده در حافظه ویندوز باقی میماند.

شاید بعد از مدتی بخواهید این لغات را حذف کنید.

در این مطلب آموزش حذف تاریخچه جستجو در ویندوز را برای شما آماده کرده ایم.

آموزش کار با نوت 5 با یک دست

گوشی های بزرگ به دلیل سایز، قابلیتی روی سیستم عامل میگذارند که به کمک آن میتوانید تصویر را در یک گوشه، کوچک کنید تا بتوانید با یک دست با آن کار کنید.

در این مطلب آموزش کار با نوت 5 با یک دست را برای شما آماده کرده ایم.

آموزش مشاهده پسوردهای شبکه وایرلس ذخیره شده در اندروید

زمانی که با تلفن هوشمند خود به شبکه های وایرلس متعددی متصل میشوید ممکن است بخواهید در آینده پسورد های وارد شده در گوشی را مشاهده کنید.

در ادامه مطلب روش مشاده پسوردهای ذخیره شده وایرلس در گوشی اندرویدی را آموزش خواهیم داد.

آموزش افزایش سرعت باز شدن تب ها در فایرفاکس

زمان هایی که چندین تب پشت سر هم را باز میکنید مرورگر فایرفاکس کمی کند میشود و دلیل این مسئله انیمیشن موجود در زمان باز و بسته شدن این تب ها است. اما شما با یک ترفند ساده میتوانید سرعت اینکار را بالا ببرید.

در این مطلب آموزش افزایش سرعت باز شدن تب ها در فایرفاکس را برای شما آماده کرده ایم.

مطالب مرتبط