آموزش جستجو در گوگل

0 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Google.Search

برترین و اصلی ترین موتور جستجوی حال حاضر گوگل است. این موتور جستجو قابلیت های فراوانی دارد. شما میتوانید هر اطلاعاتی که لازم دارید در این موتور بنویسید و اطلاعات مورد نظر خود را بیابید.

 

گوگل علاوه بر جستجوی ساده جستجوی تصویر، صدا، موقعیت و... دارد که قطعا استفاده از آن ها کارآمد است.

 

در این مطلب آموزش جستجو بهینه در گوگل را برای شما آماده کرده ایم.

در ابتدا لازم است بگوییم که جستجوی گوگل بر مبنای کلمات کلیدی است. هر چه این کلمات دقیق‌تر باشند، موتور گوگل شما را زودتر به محتوای مورد نظرتان می‌رساند.

وقتی عبارت Information and Communications Technology را در تایپ می‌کنید، گوگل به دنبال صفحاتی می‌گردد که این سه عبارت در آن وجود داشته باشد. در این حالت ترتیب برای گوگل اهمیتی ندارد.

چیزی که در بین عموم جا افتاده این است که استفاده از کلمات زیاد برای جستجو بد است اما این باور درست نیست، چون استفاده از کلمات محدود هم گستره جستجوی شما را بسیار بزرگ می‌کند. برای جستجو، استفاده از سه تا پنج واژه مناسب است.

جستجو کردن محتوای مورد نیاز در موتورهای جستجو از ابتدایی‌ترین کارهایی است که هر کسی که سر و کارش به اینترنت افتاده باشد با آن آشنایی دارد. در میان بزرگ‌ترین و معروف‌ترین موتور جستجو، گوگل، سهم زیادی در جستجوی روزانه مردم دنیا دارد.

 


عملگر " "


برای جستجوی عبارتی خاص بصورت کامل (نه بصورت کلمات جدا از هم) بایستی آن عبارت را در داخل کوتیشن (" ") قرار داد.
اگر می‌خواهید این عبارت را دقیقا به همین ترتیب جستجو کنید کافیست آن‌ را در کوتیشن قرار دهید.
"Information and Communications Technology”

دقت کنید در گوگل عباراتی که میان کوتیشن قرار می‌گیرند نباید بیشتر از ده کلمه باشد. گوگل بیشتر از ده کلمه را نمی‌پذیرد.

 


عملگر «یا»


گوگل از یای منطقی پشتیبانی می‌کند. بدین معنا که اگر دنبال کلمه‌ای خاص «یا» بجای آن کلمه‌ای دیگر می‌گردید، می‌توانید در بین این دو کلمه از «یا» استفاده کنید.
برای مثال اگر در کادر جستجو تایپ کنید «تعطیلات در شیراز یا اصفهان» آنگاه گوگل دنبال سایت‌هایی می‌گردد که در خصوص تعطیلات در شیراز یا در اصفهان باشند.

حالا فرض کنید می‌خواهید به دنبال صفحاتی بگردید که یا دارای عبارات Information باشند یا Communication و یا Technology. در این حالت از عملگر OR استفاده می‌کنیم. عملگرهای منطقی در گوگل دقیقا بر همان مبنای ریاضی کار می‌کنند.

Information OR Communications OR Technology

همچنین می‌توانید به جای عبارت OR از علامت مخصوص | (پایپ نامیده می‌شود) استفاده کنید.

 


از آوردن حروف اضافه خودداری کنید


گوگل بطور پیش فرض فقط سایت‌هایی را لیست می‌گذارد که تمام کلمات مورد جستجو در آنها باشند و نیازی نیست که شما بین کلمات جستجو از کلمه پیوند دهنده "و” استفاده نمایید. به‌ خاطر داشته باشید که وارد نمودن چنین کلماتی و کلماتی نظیر در، به، و… بر نتیجه جستجو تاثیر خواهد گذاشت. بطور مثال برای جستجو در مورد تعطیلات در شمال بجای تایپ نمودن "گذراندن تعطیلات در شمال” بهتر است تنها بنویسید: "تعطیلات شمال”.

خود گوگل هم برای بالا بردن کیفیت جستجوها بطور اتوماتیک کلمات معمولی و کاراکترهائی همچون "کجا” و "چطور” را از کلمات مورد جستجو حذف می‌نماید. چون این‌گونه کلمات باعث کندی عمل جستجو می‌شوند و تاثیری هم در بهبود جستجو ندارند و حتی کیفیت نتایج جستجو را کاهش هم می‌دهند.

 


عملگر +


همان‌گونه که قبلا گفتیم گوگل از یک سری کلمات معمولی بصورت خودکار چشم‌پوشی می‌کند، ولی در صورتی که شما ضروری می‌دانید که این‌گونه کلمات حتما مورد جستجو قرار گیرند، می‌توانید با قرار دادن یک علامت "+” در جلوی آنها مطمعن شوید که در نتایج جستجو حتما وجود خواهند داشت. (دقت کنید که قبل از کاراکتر "+” یک فاصله (space) وجود داشته باشد ولی کلمه بعدی بدون فاصله، فورا پس از آن بیاید).

راه دیگر مفید نمودن گوگل برای جستجوی کلمه‌ای خاص این است که کلمه مورد نظر را در کوتیشن (” ") قرار دهید. برای مثال اگر بخواهیم دنبال داستان جنگ ستارگان 1 (Star Wars Episode I) را مورد جستجو قرار دهیم، گوگل کلمه I را مورد جستجو قرار نمی‌دهد مگر آنکه آن‌ را بصورت Star Wars Episode +I و یا "Star Wars Episode I” بنویسیم.

در جستجوهای گوگل، عبارتی مانند to، a، the و مانند این‌ ها دور ریخته می‌شود و به‌ حساب نمی‌آید. اگر می‌خواهید این عبارت‌ها حتما در سرچ لحاظ شوند کافیست از علامت + استفاده کنید.

 


عملگر -


علامت (منفی) نیز کاربرد جالبی دارد و بسیار کارآمد است. فرض کنید به‌دنبال محتوایی هستید که دارای عبارت Information and Communications Technology باشد ولی از شرکت apple در آن حرفی زده نشده باشد. برای این کار کافی است مانند نمونه زیر سرچ کنید.

"Information and Communications Technology” – "apple”

با این کار، گوگل تمام محتواهایی که عبارت Information and Communications Technology را دارد پیدا می‌کند و آن‌هایی که کلمه apple در آنها ذکر شده را فیلتر می‌کند و سپس نتایج را به شما نشان می‌دهد.

 


عملگر *


ترفند دیگری که نیاز دارید، * است. فرض کنید دنبال محتوایی هستید که دقیقا نمی‌دانید برای سرچ کردن آن باید از چه واژه‌ای استفاده کنید. کافی است به‌جای واژه‌ای که نمی‌دانید از علامت * استفاده کنید. به مثال زیر توجه کنید.
Microsoft * Windows

اگر بخواهید به‌دنبال عنوان‌های یک سایت مشخص بگردید چه می‌کنید؟ با تایپ کردن عبارت INTITLE در مقابل اسم سایت، عناوین برایتان به نمایش در خواهد آمد. البته این در شرایطی است که برای صفحات آن وب‌سایت این تایتل تعریف شده باشد.

فرض کنید می‌خواهید دوربین دیجیتالی بخرید و محدوده قیمت برای‌تان اهمیت دارد. چه‌طور سرچ می‌کنید؟ برای این منظور کافیست از "…” استفاده کنید. برای مثال:

Camera Digital $800…1000

 


عملگر SITE


اگر به دنبال موضوعی در سایت خاصی هستید، می‌توانید از عبارت :Site در قسمت سرچ بهره ببرید. با این کار گوگل تنها صفحاتی را به‌عنوان نتیجه نشان‌تان می‌دهد که مربوط به سایت ذکر شده باشند.
مانند:  Site: Sibgard.ir

همچنین اگر محقق هستید و به سرچ دقیق احتیاج دارید، می‌توانید از صفحه جستجوی پیشرفته گوگل تحت عنوان Advanced Search مراجعه کنید.

قبل از سرچ کردن کمی روی معنای عبارت فکر کنید و بهترین کلید واژه‌ها برای جستجو را بیابید و استفاده کنید.

جستجو

مهمترین مطالب

آموزش حذف ارور One Time Setup در بلو استکس

در نرم افزار شبیه ساز اندروید بلو استکس هر چند لحظه یکبار یک ارور به نمایش در میاید که از شما میخواهد مراحلی را دنبال کنید. این ارور بسیار آزار دهنده است و شما را اذیت میکند. شما به سادگی میتوانید این مشکل را برطرف کنید.

در این مطلب آموزش حذف ارور One Time Setup در بلو استکس را برای شما آماده کرده ایم.

آموزش رفع خطای Firefox Already Running

کاربرانی که از مرورگر فایرفاکس برای وبگردی استفاده میکنند ممکن است گاهی اوقات با پیغام Firefox Already Running مواجه شده باشند و مرورگر آنها باز نشود. این پیغام بدان معنی است که مرورگر در حال اجرا است و نمیتواند مجدد آن را اجرا کند.

در ادامه مطلب روش حل پیغام Firefox Already Running را آموزش خواهیم داد.

آموزش بازگشت به تم قدیمی یاهو میل

اکثر کاربران با سرویس ایمیل یاهو آشنایی دارند. یاهو میل ظاهر خود را تغییر داده و به روز رسانی کرده است اما بسیاری از کاربران به این تغییر علاقه ندارند و میخواهند به تم و ظاهر قبلی ایمیل یاهو خود بازگردند.

در ادامه مطلب روش بازگشتن به تم قبلی یاهو میل را آموزش خواهیم داد.

علت گرم شدن گلکسی اس 6 و راه حل آن

گوشی های گلکسی اس 6 سامسونگ هنگامی که به بازار وارد شدند و از استقبال خوبی برخوردارند. یکی از مشکلاتی که برخی کاربران از آن شکایت دارند گرم شدن بیش از اندازه این گوشی ها است.

در ادامه مطلب علت گرم شدن اس 6 و روش حل این مشکل را بررسی خواهیم کرد.

آشنایی با ویژگی جدید ذخیره باتری در ویندوز 10

ویندوز 10 که همه کاربران منتظر ارائه آن در روزهای آینده هستند دارای یک ویژگی جدید میباشد. این ویژگی یکی از بهترین تغییرات در ویندوز جدید مایکروسافت به شمار میاید.

در ادامه مطلب با ویژگی جدید ویندوز 10 برای ذخیره باتری آشنا میشوید.

مطالب مرتبط