آموزش مبانی کامپیوتر

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)

آموزش مبانی کامپیوتر

امروزه همه افراد باید بتوانند با کامپیوتر کار کنند و با آن آشنایی داشته باشند. کارهای روزانه بیشتر به وسیله کامپیوتر انجام میشود و در زندگی انسان ها مانند داشتن سواد خواندن و نوشتن شده است.

در ادامه مطلب مبانی کامپیوتر را توضیح مختصری برای آشنایی کاربران خواهیم داد.

كامپیوتر چیست؟‌

به بیان ساده كامپیوتر ابزار یا وسیله ای است كه قابلیت برنامه ریزی دارد و با استفاده از  بخش های اصلی زیر فعالیت می كند.

بخش ورودی (Input Unit) : بخشی كه رایانه با استفاده از وسیله های ورودی مثل كیبرد، موس، اسكنر و ... اطلاعات خام (داده Data) را از ما میگیرد.

بخش پردازش مركزی (Central Processing Unit) : در این بخش اطلاعات خامی كه از طریق وروردی دریافت شده طی عملیات هایی از پیش تعریف شده مورد تغییر و تحول انجام میگیرد

پردازنده (CPU) مركز اصلی پردازش اطلاعات است و می توان آن را مغز رایانه به حساب آورد. هر چه سرعت پردازنده بیشتر باشد سرعت پردازش داده ها بالاتر است.

واحد سرعت پردازنده MIPS یا (Milion Instruction Per Second) : كه برابر یك میلیون دستور العمل در یك ثانیه است.

بخش خروجی (Output Unit) : اطلاعات پردازش شده (Information) رو از طریق دستگاه های خروجی مثل مانیتور، چاپگر و ... تحویل میدهد.

بخش حافظه (Memory Unit) : محلی كه داده ها درون آن قرار گرفته، ذخیره و بازیابی داده ها درون حافظه صورت میگیرد.

ممكن است حجم حافظه اصلی كم باشد در این صورت باید از حافظه جانبی كه سرعت كمتری دارند اما ده ها برابر بیشتر می توانند اطلاعات را نگه دارند و به صورت دائمی اطلاعات را نگه داشته استفاده شود.

انواع كامپیوتر ها:

ابر رایانه (Super Computer) : رایانه هایی با سرعت، توانایی و قدرت پردازش بسیار بالا و اندازه های بسیار بزرگ (مثلا در حد یك ساختمان) هستند و كاربرد آنها در پرو‍‍ژه های پیش بینی اوضاع جوی و امور نظامی و فضایی است.

رایانه های بزرگ (Mainframe computer) : برای محاسبات بسیار پیچیده و سنگین در موسسات طراحی شده اند كه حجم اطلاعاتی در آنها بسیار بالاست. دسترسی به این رایانه ها معمولا از طریق شبكه و بطور مشترك خواهد بود.

رایانه های كوچك (Mini Computer) : در حد متوسط هستند كه حجم داده های مورد پردازش و تنوع كارهای آنها نسبتا زیاد است و می توان از آنها برای پردازش كارهای كاربران شبكه استفاده كرد.

ریز رایانه ها (Personal Digital Assistant Computer) : معروف به PC هستند (كامپیوتر های شخصی) بخاطر قیمت پایین و حجم كمتر، كابرد بالایی دارند. قدرت آنها با رایانه های بزرگ نسل های پیش برابری می كند.


انواع ریز رایانه ها:

رایانه های رومیزی (Desktop Computer)

رایانه های كیفی (Laptop - Notebook Computer)

رایانه های دستیار دیجیتالی شخصی (PDA)


و در نهایت میرسیم به انواع كامپیوتر از نظر نوع دریافت داده و پردازش

بر این اساس كامپیوتر ها به سه دسته تقسیم می شوند:

رایانه های آنالوگ (Analog Computer) : این نوع رایانه ورودی ها را از محیط فیزیكی دریافت می كنند. مثل رایانه هایی برای تشخیص میزان آلودگی هوا استفاده می شوند.

رایانه های دیجیتال (Digital Computer) : نسبت به رایانه های آنالوگ از دقت بالاتری بر خوردارند. الفبای آنها صفر و یك است و با داده های صفر و یك كار می كنند.

رایانه های پیوندی (Hybrid Computer) : این رایانه ها دارای ورودی های آنالوگ و خروجی دیجیتال هستند.

جستجو

مهمترین مطالب

آموزش قرار دادن یک فولدر در فولدر دیگر در آیفون

اگر از گوشی های اپل استفاده میکنید میتوانید برنامه های خود را در یک فولدر قرار داده تا نظم بیشتری به آنها دهید. با این حال داخل فولدر ایجاد شده نیز میتوانید فولدر دیگری ایجاد کرده و در آن نیز دسته ای دیگر از برنامه ها را قرار دهید.

در ادامه مطلب روش ایجاد فولدر در داخل فولدر دیگر در آیفون را آموزش خواهیم داد.

آموزش جلوگیری از ارسال ایمیل اشتباه در جیمیل

یک ایمیل مینویسید و میخواهید آن را برای دوستتان ارسال کنید. اما ناگهان به اشتباه آن را برای پدرتان ارسال میکنید.

روشی وجود دارد که میتوانید جلوی این ایمیل را بگیرید.

در این مطلب آموزش جلوگیری از ارسال ایمیل اشتباه در جیمیل را برای شما آماده کرده ایم.

تغییرات Outlook 2016 نسبت به نسخه های قبلی

اگر بخواهید هیچ اخبار یا مطلبی از یک سایت را از دست ندهید حتما باید از نرم افزار Outlook استفاده کنید. این نرم افزار قابلیت این را دارد که تمامی مطالب منتشر شده در یک سایت را به صورت لیست به شما نمایش دهد.

اما به تازگی در آفیس 365 نسخه 2016 این نرم افزار منتشر شده.

در این مطلب تغییرات Outlook 2016 نسبت به نسخه های قبلی را بازگو خواهیم کرد.

آموزش وایبر کامپیوتر

وایبر نام یکی از بهترین و سریع ترین نرم افزار های چت است. شما از طریق این نرم افزار میتوانید با دوستان و آشنایان خود ساعت ها چت و گفتگو کنید و همچنین عکس و فیلم ارسال کنید.

از جمله قابلیت های بسیار خوب این نرم افزار میتوان به نسخه دسکتاپ آن اشاره کرد. با نصب این نسخه میتوانید از طریق کامپیوتر نیز با دوستان خود چت و گفتگو کنید.

در این مطلب آموزش کار با وایبر دسکتاب را شرح میدهیم.

پارتیشن System Reserved چیست و چه کاری انجام میدهد

حتما به هنگام نصب ویندوز با پارتیشنی با نام System Reserved برخورد کرده اید. بسیاری از کاربران ممکن است نداند که این پارتیشن که حجم کمی هم دارد چیست و چه کاری انجام میدهد.

در ادامه مطلب با کاربرد پارتیشن System Reserved آشنا خواهید شد.

مطالب مرتبط