آموزش مبانی کامپیوتر

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)

آموزش مبانی کامپیوتر

امروزه همه افراد باید بتوانند با کامپیوتر کار کنند و با آن آشنایی داشته باشند. کارهای روزانه بیشتر به وسیله کامپیوتر انجام میشود و در زندگی انسان ها مانند داشتن سواد خواندن و نوشتن شده است.

در ادامه مطلب مبانی کامپیوتر را توضیح مختصری برای آشنایی کاربران خواهیم داد.

كامپیوتر چیست؟‌

به بیان ساده كامپیوتر ابزار یا وسیله ای است كه قابلیت برنامه ریزی دارد و با استفاده از  بخش های اصلی زیر فعالیت می كند.

بخش ورودی (Input Unit) : بخشی كه رایانه با استفاده از وسیله های ورودی مثل كیبرد، موس، اسكنر و ... اطلاعات خام (داده Data) را از ما میگیرد.

بخش پردازش مركزی (Central Processing Unit) : در این بخش اطلاعات خامی كه از طریق وروردی دریافت شده طی عملیات هایی از پیش تعریف شده مورد تغییر و تحول انجام میگیرد

پردازنده (CPU) مركز اصلی پردازش اطلاعات است و می توان آن را مغز رایانه به حساب آورد. هر چه سرعت پردازنده بیشتر باشد سرعت پردازش داده ها بالاتر است.

واحد سرعت پردازنده MIPS یا (Milion Instruction Per Second) : كه برابر یك میلیون دستور العمل در یك ثانیه است.

بخش خروجی (Output Unit) : اطلاعات پردازش شده (Information) رو از طریق دستگاه های خروجی مثل مانیتور، چاپگر و ... تحویل میدهد.

بخش حافظه (Memory Unit) : محلی كه داده ها درون آن قرار گرفته، ذخیره و بازیابی داده ها درون حافظه صورت میگیرد.

ممكن است حجم حافظه اصلی كم باشد در این صورت باید از حافظه جانبی كه سرعت كمتری دارند اما ده ها برابر بیشتر می توانند اطلاعات را نگه دارند و به صورت دائمی اطلاعات را نگه داشته استفاده شود.

انواع كامپیوتر ها:

ابر رایانه (Super Computer) : رایانه هایی با سرعت، توانایی و قدرت پردازش بسیار بالا و اندازه های بسیار بزرگ (مثلا در حد یك ساختمان) هستند و كاربرد آنها در پرو‍‍ژه های پیش بینی اوضاع جوی و امور نظامی و فضایی است.

رایانه های بزرگ (Mainframe computer) : برای محاسبات بسیار پیچیده و سنگین در موسسات طراحی شده اند كه حجم اطلاعاتی در آنها بسیار بالاست. دسترسی به این رایانه ها معمولا از طریق شبكه و بطور مشترك خواهد بود.

رایانه های كوچك (Mini Computer) : در حد متوسط هستند كه حجم داده های مورد پردازش و تنوع كارهای آنها نسبتا زیاد است و می توان از آنها برای پردازش كارهای كاربران شبكه استفاده كرد.

ریز رایانه ها (Personal Digital Assistant Computer) : معروف به PC هستند (كامپیوتر های شخصی) بخاطر قیمت پایین و حجم كمتر، كابرد بالایی دارند. قدرت آنها با رایانه های بزرگ نسل های پیش برابری می كند.


انواع ریز رایانه ها:

رایانه های رومیزی (Desktop Computer)

رایانه های كیفی (Laptop - Notebook Computer)

رایانه های دستیار دیجیتالی شخصی (PDA)


و در نهایت میرسیم به انواع كامپیوتر از نظر نوع دریافت داده و پردازش

بر این اساس كامپیوتر ها به سه دسته تقسیم می شوند:

رایانه های آنالوگ (Analog Computer) : این نوع رایانه ورودی ها را از محیط فیزیكی دریافت می كنند. مثل رایانه هایی برای تشخیص میزان آلودگی هوا استفاده می شوند.

رایانه های دیجیتال (Digital Computer) : نسبت به رایانه های آنالوگ از دقت بالاتری بر خوردارند. الفبای آنها صفر و یك است و با داده های صفر و یك كار می كنند.

رایانه های پیوندی (Hybrid Computer) : این رایانه ها دارای ورودی های آنالوگ و خروجی دیجیتال هستند.

جستجو

مهمترین مطالب

آموزش راه اندازی سریع یک چت روم

روش های بسیار زیادی برای چت وجود دارد اما شاید بخواهید یک صفحه چت، بدون استفاده از نرم افزار خاصی، درست کنید.

 

در این مطلب آموزش راه اندازی سریع یک چت روم را برای شما آماده کردخ ایم.

 

کافی است در مرورگر اینترنتی خود، چنین آدرسی را تایپ نموده و وارد آن شوید:


hack.chat/?your-name


در این آدرس بایستی به جای your-name نام اتاقی که قصد ساخت آن را دارید را وارد نمایید. به عنوان مثال اگر قصد ساخت چت رومی به نام SarzaminDL را داشته باشیم در مرورگر وارد چنین آدرسی خواهیم شد:


hack.chat/?SarzaminDL


پس از ورود به این آدرس، از شما درخواست یک نام مستعار می‌شود. با وارد کردن نام دلخواه، وارد چت روم خواهید شد.


اکنون کافی است دوستان شما نیز در مرورگر اینترنتی خود آدرس مشابهی که شما وارد کرده‌اید را وارد نمایند. این آدرس را می‌توانید به دوستان خود ایمیل یا پیامک کنید و یا حتی تلفنی آن را در اختیار آنها قرار دهید. اکنون آنها نیز وارد چت رومی که شما در آن قرار دارید می‌شوند و امکان چت کردن میان شما و دوستان‌تان در یک محیط ساده فراهم می‌گردد.

با توجه به این که لیستی از چت روم‌ها در جایی وجود ندارد، اتاق چت شما می‌تواند یک اتاق چت خصوصی تلقی شود. البته با توجه به این که چت‌ها رمزگذاری نمی‌شوند، طبیعتا این چت روم برای تبادل داده‌های حساس توصیه نمی‌گردد.

چرا کامپیوتر من دائما ریستارت میشود؟

 


در حال کارکردن با کامپیوتر سخصی خود هستید که ناگهان کامپیوتر شما ریستارت میشود. در دفعات اول شاید این امر آزار دهنده نباشد. اما پس از چند بار ریستارت شدن ناگهانی کامپیوتر این مسئله برای شما آزار دهنده خواهد شد.

اما دلیل این ریستارت شدن های پی در پی چیست؟

دلایل نرم افزاری و سخت افزاری ممکن است باعث این مشکل شوند که تمامی آن ها قابل حل هستند.

در این مطلب دلایل ریستارت شدن ناگهانی کامپیوتر را بررسی خواهیم کرد.

آموزش حذف اکانت فیس بوک

بدون شک بزرگترین و برترین شبکه اجتماعی حال حاضر فیسبوک است. در این شبکه اجتماعی میتوانید با دوستان و آشنایانتان در ارتباط باشید. همچنین میتوانید افراد معروف و مشهور را دنبال کنید یا اخبار روز دنیا را ببینید.

 

اما شاید به دلایل مختلفی بخواهید اکانت فیسبوک خود را به طور کامل حذف کنید. در این مطلب حذف اکانت فیسبوک را آموزش خواهیم داد.

آموزش غیر فعال کردن صدای اعلانات قیسبوک

یکی از قابلیت های فیسبوک زنگ هشدار آن است تا وقتیکه پیغام یا اعلانی در فیسبوک برایتان میاید با یک زنگ به شما اطلاع میدهد و میتوانید از آن با خبر شوید.

شاید بعضی از کاربران بخواهند این زنگ را غیرفعال کنند و اعلانی برای آنها به صورت زنگ نیاید.

در ادامه مطلب روش غیر فعال کردن صدای اعلان فیسبوک را آموزش خواهیم داد.

آموزش حل مشکل باز شدن همه نرم افزار ها با یک برنامه در ویندوز

یکی از مشکلاتی که بیشتر در ویندوز 7 مشاهده شده است تبدیل آیکون تمام نرم افزار ها به آیکون یک برنامه و باز شدن همه نرم افزار ها با آن برنامه میباشد. برای رفع این مشکل ممکن است اقدام به حذف آن نرم افزار نمایید تا به فکر تعویض ویندوز خود بیفتید. این مشکل اختلال در رجیستری ویندوز میباشد که با یک ترفند میتوانید به سادگی آن را حل کنید.

در ادامه مطلب روش حل مشکل باز شدن همه برنامه ها با یک برنامه را آموزش خواهیم داد.

مطالب مرتبط