آموزش رجیستری ویندوز 7 و 8

0 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

آموزش رجیستری ویندوز 7 و 8

به طور کلی میتوان گفت رجیستری تنظیمات ریشه ای ویندوز است که شما با تغییر در آن میتوانید تغییراتی کلی در سیستم خود ایجاد کنید. برای مثال با تغییر تنظیمات رجیستری میتوانید عملکرد کیبورد را به کلی تغییر دهید.

اما این تغییرات در برخی موارد بسیار خطرناک هستند. پس باید همیشه با احتیاط این تغییرات را اعمال کنید.

در این مطلب توضیحات جامعی پیرامون رجیستری ویندوز 7 و 8 خواهیم داد.

آشنایی با رجیستری ویرایش

رجیستری می تواند یک ابزار خطرناک باشد، ولی شما می توانید این خطر را تا حدودی از طریق افزایش سطح آشنایی خود با چیدمان رجیستری و موارد استفاده بیت ها و بخشهای مختلف آن، کاهش دهید. اینکار به شما کمک خواهد نمود تا از نواحی حساس اجتناب کرده و در محلهایی از رجیستری باقی بمانید که گردش در آنها می تواند امن باشد.

Registry Editor شباهت زیادی به Windows Explorer دارد و تا حدودی به همان صورت نیز کار می کند. بخش سمت چپ پنجره Registry Editor به صفحه فولدرها در پنجره Explorer شبیه است، با این تفاوت که شما در اینجا بجای فولدرها، با کلیدها روبرو می شوید. از آنجایی که هیچ اصطلاح بهتری برای این بخش وجود ندارد، ما قسمت سمت چپ پنجره Registry Editor را Keys Pane می نامیم.
Keys pane همانند بخش فولدرها در پنجره Explorer در یک ساختار سلسله مراتبی درختی سازماندهی شده است. 5 کلیدی که وقتی Registry Editor را برای اولین بار اجرا می کنید قابل مشاهده هستند، کلیدهای ویژه ای با نام Handle هستند (به همین دلیل است که نام همه آنها با HKEY آغاز می شود). به مجموع این کلیدها، کلیدهای ریشه (root Keys) رجیستری گفته می شود.
همه این کلیدها حاوی کلیدهای فرعی (subkeys) هستند که می توانید آنها را با کلیک بر روی پیکان سمت چپ هر کلید و یا با انتخاب یک کلید و فشار "+" بر روی بخش عددی صفحه کلیدتان، نمایش دهید. برای بستن یک کلید، بر روی علامت "-" کنار آن کلیک نموده و یا پس از انتخاب کلید مورد نظر، کلید "-" را بر روی بخش عددی صفحه کلیدتان فشار دهید. در اینجا نیز عملکرد کاملا به نحوه هدایت فولدرها در Explorer شباهت دارد.
شما غالبا باید برای دستیابی به کلید مورد نظر خود تا چند سطح در این سلسله مراتب پایین بروید. توجه داشته باشید که نوار وضعیت (Status Bar) چگونه مسیر دقیق دستیابی به کلید جاری را نمایش می دهد و نحوه ترکیب بندی این مسیر نیز کاملا به مسیر یک فولدر در Explorer شباهت دارد.
توجه داشته باشید که برای مشاهده همه کلید بطور مناسب، احتمالا باید اندازه Keys Pane را افزایش دهید. برای اینکار، بر روی نوار جدا کننده دو بخش سمت چپ و راست پنجره کلیک کرده و آن را به سمت راست بکشید. بطور جایگزین می توانید از منوی View گزینه Split را انتخاب نموده و سپس از کلیدهای مکان نما برای تنظیم موقعیت نوار جدا کننده استفاده نمایید. (پس از اتمام کار خود کلید Enter را فشار دهید)

 

شناخت تنظیمات رجیستری ویرایش

اگر بخش سمت چپ پنجره Registry Editor با صفحه فولدرها در Explorer قابل مقایسه باشد، صفحه سمت راست این پنجره با صفحه محتویات (Contents) پنجره Explorer قابل مقایسه خواهد بود. در این حالت، بخش سمت راست پنجره Registry Editor تنظیماتی که در هر یک از کلیدها نگهداری می شوند را نمایش می دهد. (به همین دلیل از نام Settings pane برای آن استفاده خواهیم کرد).

Settings pane به سه ستون تقسیم شده است:
1- Name : این ستون نام هر تنظیمی که در کلید انتخاب شده جاری قرار دارد را نمایش می دهد
2- Type : این ستون، نوع داده های مربوط به هر تنظیم را نشان می دهد. 6 نوع احتمالی از انواع داده ها وجود دارند:
- REG_SZ : این یک ارزش رشته (String Value) است.
- REG_MULTI_SZ : یک مجموعه از رشته ها
- REG_EXPAND_SZ : این یک ارزش رشته بوده و حاوی نام یک متغیر محیطی است که در ارزش آن متغیر گسترش یافته.
- REG_DWORD : این یک ارزش Double Word است، یک ارزش هگزا دسیمال 32 بیتی که بصورت 8 رقم بیان شده.
- REG_QWORD : این یک ارزش Quadruple Word است، یک ارزش هگزادسیمال 64 بیتی که بصورت 16 رقم نمایش داده می شود.

 

آشنایی با کلیدهای ریشه رجیستری ویرایش

 HKEY_CURRENT_USER : اطلاعات کاربری که اکنون وارد سیستم شده است. (کاربر فعلی)

HKEY_USERS : اطلاعات مربوط به همه کاربرانِ تعریف شده در سیستم.

HKEY_LOCAL_MACHINE : اطلاعات کلی مربوط به سیستم (مشترک بین کاربران)

HKEY_CLASSES_ROOT : اطلاعات انتساب فایلها بر اساس پسوندشان به برنامه‌ها و...

HKEY_CURRENT_CONFIG : اطلاعاتی درباره پروفایل سخت‌افزاری جاری

 

تهیه کپی پشتیبان از رجیستری ویرایش

Windows 7 چیزی را نگهداری می کند که تحت عنوان System State شناخته می شود.از مواردی که در System State درج شده اند می توان به فایلهای مورد استفاده در طول فرآیند راه اندازی سیستم، فایلهای سیستمی محافظت شده توسط Windows 7 و طبیعتا فایلهای رجیستری اشاره کرد. یوتیلیتی Backup در Windows 7 دارای یک ویژگی است که تحت عنوان System Image Backup شناخته می شود و به شما امکان می دهد تا به آسانی از System State جاری یک کپی پشتیبان تهیه کنید. در نتیجه، این ساده و موثرترین شیوه برای ایجاد یک کپی پشتیبان از رجیستری برای مواقعی است که مشکلی پیش می آید.

 

روش Export و Import کردن کلیدها

یکی از روشهای تهیه نسخه پشتیبان Export کردن کلیدها به فایلهای Reg میباشد.
برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

کلیدی را که میخواهید از آن نسخه پشتیبان بگیرید انتخاب کنبد.

از منوی File گزینه Export را انتخاب کنید.

در کادر Save in از پنجره ظاهر شده مسیر ذخیره شدن فایل پشتیبان را مشخص کنید. (این مسیر به صورت پبش فرض پوشه My Document میباشد)

در کادر File Name نام فایل پشتیبان را تایپ نمایید.

در قسمت Save as Type  نوع فایل خروجی را انتخاب نمایید.

در فریم Export range دو گزینه مشاهده میکنید که در صورت انتخاب گزینه All از کل رجیستری نسخه پشتیبان تهیه میشود و در صورت انتخاب گزینه Selected Branch  فقط از کلیدی که آن را انتخاب کرده اید نسخه پشتیبان گرفته خواهد شد.

در مرحله آخر هم بر روی دکمه Save کلیک نمایید تا عملیات تهیه نسخه پشتیبان از رجیستری کامل شود.

برای Import یا همان وارد کردن نسخه پشتیبان به دو روش میتوانید عمل کنید:
روش اول: بر روی فایل پشتیبان که به روش بالا درست کرده اید دبل کلیک کنید و بعد از ظاهر شدن پیغام و کلیک بر روی Yes اطلاعات موجود در فایل بازیابی میشود و اگر موفق به انجام این کار شد به شما پیغام دیگری مبنی بر اینکه اطلاعات شما به طور کامل به رجیستری اضافه شده است خواهد داد و در این مرحله با کلیک بر روی Ok عملیات Import کردن نسخه پشتیبان به رجیستری به اتمام می رسد. توجه داشته باشید که اگر رجیستری نتواند اطلاعات شما را بازیابی کند به شما پیغام خطا خواهد داد.

روش دوم: از منوی File برنامه ویرایشگر رجیستری گزینه Import را انتخاب نمایید تا پنجره Import Registry File باز شود سپس در قسمت Files of Type  نوع فایل ورودی را انتخاب نمایید و در کادر File Name مسیر و نام فایل پشتیبان را تایپ کنید ودر مرحله آخر ر روی دکمه Open کلیک کنید.

جستجو

مهمترین مطالب

آموزش افزایش سرعت دانلود در S6

در جدیدترین گوشی های اندروید شما میتوانید به صورت همزمان از اینترنت گوشی و Wi Fi استفاده کنید تا سرعت دانلود شما چندین برابر شود. اما برای اینکار باید تنظیمات گوشی خود را تغییر دهید.

در این مطلب آموزش افزایش سرعت دانلود در S6 را برای شما آماده کرده ایم.

آموزش روش دسترسی به مارکت ویندوز 10 برای کاربران ایرانی

دسترسی به مارکت ویندوز همیشه برای کاربران ایرانی با مشکل همراه بوده است، ولی این بار برای دسترسی به مارکت نرم افزار های در ویندوز 10 این کار کمی آسانتر شده است.

در ادامه مطلب روش دسترسی به مارکت ویندوز 10 را آموزش خواهیم داد.

آموزش نصب همزمان چند تلگرام روی کامپیوتر

بسیاری از افراد دارای دو یا بیش از دو خط موبایل هستند. این مسئله زمانی مهم میشود که شما برای تمامی این خط ها اکانت تلگرام میخواهید.

برای اندروید نرم افزار های مختلفی وجود دارد که به راحتی میتوانید بیش از یک اکانت را فعال کنید.

اما در ویندوز این مسئله متفاوت است.

در این مطلب آموزش نصب همزمان چند تلگرام روی کامپیوتر را برای شما آماده کرده ایم.

آموزش جلوگیری از Shut Down شدن کامپیوتر

ویروس هایی وجود دارد که با ورود به کامپیوتر شما باعث خاموش شدن آن میشوند.

 

این ویروس ها زمان 30 ثانیه ای به شما میدهند و پس از آن سیستم را خاموش میکنند و به همین دلیل در بیشتر مواقع نمیتوان کامپیوتر را ویروس کشی کرد.

 

در این مطلب آموزش جلوگیری از Shut Down شدن کامپیوتر در این زمان ها را برای شما آماده کرده ایم.

 

در نوار استارت عبارت CMD را تایپ کنید.

 

عبارت زیر را در صفحه CMD تایپ کنید و اینتر را بفشارید.

 

Shutdown –a

 

عملیات خاموش شدن غیر فعال میشود.

آموزش اضافه کردن زیر نویس به فیلم

فیلم های سینمایی اغلب به زبان انگلیسی ساخته میشوند و بیشتر علاقمندان به این فیلم ها، از زیرنویس استفاده میکنند.

زیرنویس علاوه بر اینکه به تقویت زبان کمک میکند، باعث میشود تا صدای اصلی بازیگران را بشنوید و از آن لذت ببرید.

در این مطلب آموزش اضافه کردن زیر نویس به فیلم را برای شما آماده کرده ایم.

مطالب مرتبط