راهنمای کامل دستورات کورتانا در ویندوز 10

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

راهنمای کامل دستورات کورتانا در ویندوز 10

کورتانا دستیار صوتی ویندوز 10 است که قابلیت های بسیار جذابی دارد. اما برای استفاده از آن باید دستورات آن را بدانید.

در این مطلب راهنمای کامل دستورات کورتانا در ویندوز 10 را برای شما آماده کرده ایم.

استفاده از کورتانا: صدا در برابر تایپ
قبل از شروع استفاده از کورتانا باید با حساب کاربری مایکروسافت خود که موقعیت مکانی آن روی ایران تنظیم نشده، وارد ویندوز 10 شوید. همچنین میتوانید این کار را هنگام استفاده از کورتانا، که ورود به حساب مایکروسافت را بعد از وارد کردن نام یا نام مستعار از شما درخواست میکند، انجام دهید.


مورد بعدی، فعال کردن گزینه‌ Location با کلیک بر روی دکمه‌ لغزنده‌ آن در مسیر Settings → Privacy → Location است. مورد آخر هم، تنظیم موقعیت مکانی ویندوز از مسیر Settings → Time & Language → Region & Language است که باید بر روی ایالات متحده‌ آمریکا تنظیم شود.


درصورت عدم اعمال این تنظیم‌ها، قادر به استفاده از دستیار صوتی باهوش مایکروسافت نخواهید بود. نکته‌ جالب این است که خوشبختانه میتوانید منطقه‌ زمانی خود را بر روی تهران تنظیم کنید! بعد از انجام همه‌ این کارها، آیکون جستجوی نوار وظیفه به آیکون کورتانا تبدیل خواهد شد!


پس از آنلاین شدن، دو راه برای استفاده از کورتانا وجود دارد:

راه اول، به کارگیری فرمان‌های صوتی و راه دیگر، تایپ دستورها یا سوال‌ها در جعبه‌ جستجوی Ask me Anything است که هر دو باید به زبان انگلیسی باشد.


البته در صورت غیرفعال بودن جعبه یا آیکون کورتانا در نوار وظیفه، در صورت تایپ دستورها در منوی استارت هم، به طور مستقیم به کورتانا منتقل میشوید. اگر انتخاب شما فرمان صوتی است، میتوانید با فعال کردن قابلیت Hey Cortana از بخش تنظیم‌های داخلی کورتانا در مسیر Notebook → Settings ، بدون لمس هیچ دکمه یا حرکت دادن موس و فقط با گفتن عبارت "هی کورتانا” دستیار شخصی خود را فراخوانی کنید.


استفاده از فرمان‌های صوتی ضروری نبوده و میتوان از لیست فرمان‌های از قبل تایپ شده هم استفاده کرد. البته تایپ همه‌ جمله‌ها ناکارآمد است و نمیتوان همه چیز را تایپ شده ذخیره کرد. خوشبختانه کورتانا باهوش بوده و تا حد زیادی منظور کاربر را درست متوجه می‌شود. بنابراین کاربر میتواند از عبارت‌های انعطاف‌ پذیر و عامیانه هم استفاده کند.


به عنوان نمونه میتوان این جمله‌ها را از کورتانا پرسید:

برنامه‌ امروز من چیه؟ (What’s on My Schedule Today)، امروز چه کاری رو باید انجام بدم؟ (?What Do I Have Going on Today)، برنامه‌ امروز من (?My Schedule Today). کارکرد همه‌‌ جمله‌ها یکسان است. سعی کنید جمله‌های خود را به روش‌های مختلفی بازگو کنید تا بهترین عملکرد را به دست بیاورید.

 

دریافت اطلاعات هنگام نیاز:
هر دستیار شخصی خوب بایستی اطلاعات مورد نیاز کاربرش را هنگام نیاز در اختیار آن بگذارد. کورتانا میتواند اطلاعات شخصی‌سازی شده‌ای همچون برنامه‌‌ روزانه یا آب وهوا را بر اساس چیزهایی که از شما می‌داند در اختیارتان بگذارد.


ارائه‌ اطلاعات در بیشتر موارد بستگی به تعداد سرویس‌های مایکروسافت مورد استفاده‌ کاربر دارد. به عنوان مثال اگر از نرم‌افزار تقویم مایکروسافت استفاده نکنید، به احتمال قوی قادر به دریافت هیچ اطلاعاتی درمورد برنامه‌ روزانه‌ خود نخواهید بود. خوشبختانه در برخی از موارد قادر به همگام سازی سرویس‌های گوگل با ویندوز برای پرکردن این شکاف هستید.


در ادامه‌، میتوانید نمونه‌ای از فرمان‌هایی که به استفاده از سرویس‌های مایکروسافت وابسته هستند را همراه با ترجمه‌ آن‌ها، مشاهده کنید. به جای سه نقطه‌ موجود در برخی از فرمان‌ها، بایستی کلمه‌ اختیاری مورد نظر کاربر جایگزین شود.


آب و هوا چطور است؟ (?What’s the Weather Like): در صورت فعال بودن سرویس مکان یابی در بخش تنظیم‌ها و انتخاب منطقه‌ زمانی مورد نظر، میتوانید از این سوال برای پی بردن به شرایط آب و هوایی منطقه‌ خود استفاده کنید. همچنین میتوانید برای دریافت اطلاعات مشابه، سوال‌های خود را درمورد اطلاعات هواشناسی مناطق دیگر هم از کورتانا بپرسید.


چه چیزی در برنامه‌ من است؟ (?What’s on My Schedule): اگر هرگونه رویداد برنامه ریزی شده‌ای دارید که در تقویم ویندوز 10 ثبت شده است، میتوانید درمورد رویداد‌های امروز، فردا، هفته‌ آینده یا زمان‌های دیگری از کورتانا سوال کنید.


مسیر رسیدن به ... را به من نشان بده ([Show me Directions To [place): به طور مشابه میتوانید در صورت داشتن نام مقصد یا آدرس آن، نمایش مسیر منتهی به مقصد را از دستیار شخصی خود بپرسید. این مسیرها در نقشه‌ آنلاین بینگ به کاربر نشان داده می‌شوند.


مدیریت زمان با یاد‌آور‌ها، رویدادها و زنگ‌های هشدار
اگر دستیار شخصی صرفا در اجرای فرمان‌های کاربر تبحر داشته باشد، احتمالا دستیاری مفید نخواهد بود. خوشبختانه کورتانا عملا میتواند رویکرد بسیار فعالی برای مدیریت زمان و بهره‌وری کارهای شما هم داشته باشد. درحالی که مدیریت رویدادها نیازمند استفاده از سرویس‌ تقویم مایکروسافت است، زنگ‌های هشدار و یادآور‌ها در خود ویندوز 10 به طور مستقیم و بدون وابستگی به استفاده از سرویس ویژه‌ای عمل می‌کنند.
 
ایجاد یک قرار ملاقات (Create an Appointment): در صورت استفاده از سرویس تقویم مایکروسافت قادر به ایجاد یا اصلاح قرارهای ملاقات خود با فرمان‌های صوتی این چنینی خواهید بود. به سادگی با گفتن این فرمان، میتوانید جزییات مربوط به قرار ملاقات را به صورت دستی در تقویم ثبت کنید. همچنین با گفتن فرمانی مانند: "قرار ملاقاتی را برای ساعت 2 بعد از ظهر فردا ایجاد کن” Create a Meeting Tomorrow at 2PM قادر به ثبت قرار ملاقاتی با جزییات کامل خواهید بود.


تعیین یک یادآور (Set a reminder): کورتانا قادر به یادآوری رویدادهای مورد نظر کاربرها از طریق ابزار Reminders موجود در کورتانا است. برای مثال با گفتن جمله‌ "فقط برای یکبار، صرف ناهار را هنگام ظهر به من یادآوری کن” (Remind me to Take my Lunch on Time for Once at Noon) میتوان با وجود مشغله‌های کاری فراوان، به موقع ناهار را نوش جان کرد!


تعیین زنگ هشدار (Set an Alarm): درست مانند یادآوری‌ها، میتوانید زنگ‌های هشداری را برای زمان‌های مشخصی تعیین کنید. همچنین میتوانید تعیین کنید که آیا این هشدار فقط یکبار اتفاق بیفتد یا به طور منظم تکرار شود.


به دست آوردن اطلاعات عمومی به طور مستقیم، در صفحه‌ خانگی کورتانا
نیازی نیست که برای یافتن پاسخ هر سوال ساده‌ای به مرورگر ویندوز مراجعه کنید؛ هم‌اکنون میتوانید پاسخ سوال‌های خود را به طور ساده و خلاصه‌وار در صفحه‌ خانگی کورتانا مانند صفحه‌ کورتانای گوشی‌های هوشمند، مشاهده کنید. نمونه‌ای از سوال‌ و جواب‌های ساده را در زیر مشاهده می‌کنید.
 
قد آقای جف گلدبلام چقدر است؟ (?How Tall is Jeff Goldblum): کورتانا میتواند اطلاعات اولیه‌ای مانند قد، وزن، سن، وضعیت تاهل و... از چهره‌های سرشناس را ارائه کند.
 
کلمه‌ سلول را تعریف کن ("Define Cell”): کورتانا سریعا میتواند تعریفی از کلمه‌ خاصی را ارائه دهد؛ بنابراین نیازی به جستجوی کلمات در اینترنت نیست.
 
روز کارگر چه زمانی است؟ (?When is Labor Day): دستیار صوتی مایکروسافت نه تنها قادر به ارائه‌ چنین اطلاعات عمومی است؛ بلکه حتی اگر کسی در فیسبوک در مورد چنین تاریخ‌هایی با شما شوخی کرد بهتر است ابتدا با کورتانا مشورتی داشته باشید!
 
اکران فیلم عصر اولتران چه زمانی است؟ (?How long is Age of Ultron): کورتانا قادر به نمایش زمان اکران فیلم ها است؛ اما نمیتواند زمان تمدید فیلم‌های تمدید شده را به کاربر اطلاع دهد.
 
چه کسی مدیر عامل شرکت مایکروسافت است؟ (?Who is the CEO of Microsoft): کورتانا قادر به تشخیص هویت افراد مهم جامعه است. به خاطر اینکه علاقه‌ بیشتری به افراد آمریکایی دارد، احتمال شناسایی افراد نامدار منطقه‌ سایر کاربران بسیار پایین است.
 
از قطعه‌ موسیقی فایرفلای چه خبر؟ (?What’s the Theme Song to Firefly): تعجب نکنید؛ دستیار صوتی مایکروسافت قادر به ارائه‌ چنین اطلاعاتی هم هست!
 
یک دلار آمریکا معادل چند یِن ژاپن است؟ (?What is One US dollar in Japanese Yen): اگر در حال سفر یا در جستجوی مکانی برای گذراندن تعطیلات هستید، با استفاده از کورتانا می‌‌توانید ارزش پول رایج کشور خود را با ارزهای دیگری معادل سازی کنید.
 
ساعت در کالیفرنیا چند است؟ (?What Time is it in California): در صورتی که رییس‌ شما در منطقه‌ زمانی دیگری زندگی میکند، استفاده از این سوال میتواند زندگی بخش باشد!
 
همه‌ این موارد، نمونه‌هایی از نتایج اعلام شده‌ به طور مستقیم در صفحه‌ مربوط به کورتانا بودند. با این روش مفید نیازی به ترک کردن کاری که در حال انجام آن هستید نیست. البته اگر شخص کورتانا پاسخ سوالی را نداند، مجبور به استفاده از مرورگر و موتور جسجوی بینگ برای دریافت پاسخ خواهید بود. پس اگر به دنبال اجتناب از بازکردن تب‌های مرورگر هستید، بهتر است سوال‌هایی بپرسید که از پاسخ دادن به آن‌ها به وسیله‌ شخص کورتانا مطمئن هستید.

جستجو

مهمترین مطالب

آموزش روش دسترسی به مارکت ویندوز 10 برای کاربران ایرانی

دسترسی به مارکت ویندوز همیشه برای کاربران ایرانی با مشکل همراه بوده است، ولی این بار برای دسترسی به مارکت نرم افزار های در ویندوز 10 این کار کمی آسانتر شده است.

در ادامه مطلب روش دسترسی به مارکت ویندوز 10 را آموزش خواهیم داد.

آموزش فعالسازی USB Debugging در اندروید

در گوشی های اندرویدی حتما نام USB Debugging را شنیده اید که برای بعضی از کارهایی مانند روت کردن باید این گزینه در گوشی اندرویدی شما فعال باشد.

در ادامه مطلب روش فعالسازی USB Debugging را آموزش خواهیم داد.

آموزش انتقال پسوردهای ذخیره شده در کروم به فایرفاکس

به خاطر سپردن پسوردهای اکانت ها در سایت های مختلف کار ساده ای نیست و اکثر کاربران از قابلیت ذخیره پسورد مرورگر استفاده میکنند. اما برای استفاده از مرورگر دیگر که پسوردهای خود را در مرورگر دیگر ذخیره کرده اید با مشکل مواجه خواهید شد.

در ادامه مطلب روش انتقال پسوردهای ذخیره شده در کروم به فایرفاکس را آموزش خواهیم داد.

معرفی کلید های میانبر ویندوز 10

ویندوز 10 آخرین ویندوز ساخته شده توسط شرکت مایکروسافت است که تغییرات بسیار زیادی نسبت به نسخه های قبلی دارد.

از جمله تغییرات این ویندوز میتوان به متفاوت بودن برخی کلید های میانبر در کیبورد اشاره کرد.

در این مطلب به معرفی کلید های میانبر ویندوز 10 میپردازیم.

آموزش جلوگیری از هک شدن موبایل

با پیشرفت تکنولوژی و همچنین هوشمند شدن ارتباطات، هر انسانی یک تلفن همراه نزد خود دارد. کمتر کسی را مشاهده میکنید که یک تلفن همراه هوشمند نداشته باشد.
 
تلفن های همراه هوشمنددارای سیستم عامل های اندروید، iOS و ویندوز فون هستند.
 
یکی از خطرهایی که تلفن های همراه را تهدید میکند، خطر هک شدن است. تلفن همراه شما ممکن است مورد حمله هکرها قرار بگیرد. اما شما میتوانید با انجام چند نکته ساده جلوی این هکر ها را بگیرید.
در این مطلب چند نکته برای جلوگیری از هک تلفن همراه را برای شما آماده کذدهی ایم.

مطالب مرتبط